Türkiye’deki En İyi 10 Kamu Bahçesi
Şehir hayatı bizleri doğadan kopardı. Bari hafta sonları başınızı işten kaldırıp doğaya koşun. Farklı tasarımları, etkinlikleri ve dünyanın dört bir tarafından gelen eşsiz bitkileri görebileceğiniz en güzel bahçeleri sizin için seçtik.

ATATÜRK ARBORETUMU / İSTANBUL


Bu güzelliği bilenlerin 1949’dan beri nefes almak için kaçtığı adres... Bitkilerin önünde bulunan tabelalardan türünü öğrenebiliyorsunuz. Göller, ördekler, kazlar, su kaplumbağaları ve ağaçlar... Hâlâ gitmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz.

JAPON BAHÇESİ / İSTANBUL

 
2003’te Japonya’yla dostluğumuzun simgesi olarak yapıldı.

HEVSEL BAHÇELERİ / DİYARBAKIR

 
700 dönümlük bahçelerin iki ay önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması boşuna değil. Diyarbakır surlarıyla Dicle Nehri arasında uzanan bölgede 180’den fazla kuş türü yaşıyor.

TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ / KONYA

 
7 bin 600 metrekarelik araziye kurulu. 98 türde 20 bin adet tropikal bitki ve 15 türde yaklaşık 6 bin kelebek bahçede yaşıyor. Kelebek ve böcek müzesi de var.
JAPON BAHÇESİ / KIRŞEHİR - KAMAN

 
Japon arkeologların kazısında çıkan eserlerin sergilendiği Kalehöyük Müzesi ve bahçe yan yana. Japonya dışındaki en büyük Japon bahçesi.
KARACA ARBORETUMU / YALOVA

 
1980’deTema Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın kurduğu bahçe, Türkiye’nin ilk özel arboretumuna sahip. Göller, kayalık alanlar ve minyatür bitkiler

NEZAHAT GÖKYİĞİT / İSTANBUL

 

Dünyada bir otoban kavşağına kurulmuş ilk ve tek botanik bahçesi… Buranın en büyük amacı bitkileri araştırmak ve nesli tehlikede olan bitkileri korumak.

ZEYTİNBURNU ŞİFALI BİTKİLER BAHÇESİ / İSTANBUL

Türkiye’nin tek tıbbi bitkiler bahçesinde sentetik gübre ve ilaçların kullanılmadığı 700’ü aşkın tıbbi bitki mevcut. Bahçıvanlık eğitimi de veriliyor.
TBMM BAHÇESİ / ANKARA
Ankaralıların pek bilmediği saklı bir bahçe… TBMM’nin yüz akı olan bahçe, sanıldığının aksine halka açık ve 100’e yakın türde 22 bin civarı bitkiye sahip
DOĞAL YAŞAM PARKI / İZMİR – ÇİĞLİ
Doğayla iç içe, ailecek gidebileceğiniz bir yer. 125 türde 1500’e yakın hayvan var. Biri de şehrin maskotu fil: İzmir. 250 de bitki türü mevcut.
 
Hazır Rulo Çim Siparişi ve Bilgisi İçin Bize Whatsapp Hattımızdan Yazabilirsiniz